צרו קשר
ּ

ניקוי ארובות

ניקוי ארובות ומנדפים

ע"פ תקן ישראלי 1001 חלק 6 ותקן אמריקאי NEPA 96, עסקים בהם פועל מטבח תעשייתי מחויבים בניקוי ארובות של מערכת נידוף עשן הבישול בתדירות הנקבעת בהתאם למכשירי הבישול.

מדוע ארובה לא נקייה היא מלכודת מסוכנת?

תפקידה של הארובה הוא לסלק מהמטבח את העשן ואת ריחות הבישול. עם הזמן מצטברים בה שומנים רבים ופיח המהווים חומר דליק העלול לגרום לשריפה בחום גבוה או במגע עם ניצוץ חשמלי או מגץ אקראי.

ניקוי יסודי של הארובה מהשומנים והפיח שהצטברו בה, החלפת מסננים בתיבת הסינון במידת הצורך ובדיקה כי כל חלקי הארובה תקינים- מבטיחים תפקוד אופטימלי וראש שקט לבעל העסק ולעובדיו.

באיזו תדירות יש לבצע ניקוי ארובות ומנדפים?

במסעדות, בתי קפה, בתי מלון, פאבים, גני אירועים ושאר המקומות בהם יש מטבח תעשייתי, התדירות הנדרשת לניקוי ארובות היא בהתאם למפרט מכשירי הבישול וכמות הבישול .לדוגמא, במטבחים הפעילים 24 שעות או מטבחים המשתמשים בשמן רב לטיגון והקפצה (למשל במסעדות אסייתיות) או מטבחים הצולים בשר, נדרש לנקות את הארובות (כמו גם את המנדפים, כמובן) בתדירות של אחת לשלושה חודשים. במטבחים בהם יש שימוש בצלייה על גריל פחם התקן מחמיר עוד יותר וקובע שיש לבצע ניקוי ארובות ומנדפים אחת לחודש !!!.

החשיבות של ניקוי ארובות

ניקוי ארובות הינו קריטי כדי למנוע התלקחות של אש. כמו כן, כדי לנדף את העשן והריחות יש צורך בשימוש בכלים מיוחדים שמאפשרים מניעת נזק לרכוש ושמירה על חיי אדם.

ניקוי ארובה צריך להיעשות לפי התקן. התקן נקרא ת"י 1001 חלק 6. התקן עוסק בבטיחות אש במבנים, בקרת אוורור והגנה מפני אש במערכות בישול. התקן דורש ביצוע ניקיון ארובות כל 3 חודשים או 6 חודשים בהתאם לרמת השימוש בארובה. בנוסף לתקן הישראלי, קיים תקן בינלאומי שנקרא תקן NFPA96, על התקן הבינלאומי, כל ארובה חייבת לעבור ניקיון כל חצי שנה עד שנה.

בבתי עסק לממכר מזון, מסעדות, בתי קפה, בתי מלון, חדרי אוכל גדולים וכדומה. בכל יום מבשלים כמות מזון גדולה במיוחד ולכן במטבחים גדולים כגון מטבחי מפעלים ותעשייה יש צורך בנידוף העשן בארובות. גם שימוש תדיר בשמן מצריך ניקוי מעמיק של ארובות ומנדפים.

חשוב לדעת שאי ניקוי הארובות עלול לגרום לסכנה ממשית, יש צורך לנקות את הארובה ביסודיות כולל הקצה שלה. הניקוי צריך להתבצע על ידי איש מקצוע. בארובות עשן המיועדות לצרכי בישול יש להימנע משימוש במידה וידוע כי הארובה נסתמה. במקרה זה יש לפנות לחברה מקצועית לניקוי ארובות או לאיש מקצוע. ניקוי ארובות ומנדפים צריך להתבצע בצורה מקצועית ויסודית, כדי שניתן יהיה להמשיך להשתמש בארובה בצורה תקינה וללא חשש לסכנה.

ארובה נסתמת כתוצאה מחימום, היווצרות עשן שנגרם בעת הבישול, שימוש תדיר בשמן ועוד, המעברים הופכים לצרים יותר ויותר עד שהארובה נסתמת, מדובר במצב קריטי המצריך טיפול מיידי.

ניקוי ארובות חשוב לא רק כדי למנוע סכנה ממשית, אלא גם כצורך לשמירה על אזור סטרילי. בעת הבישול יכולים להגיע למשטחי העבודה חיידקים שמגיעים ממזונות קפואים כגון בשר ודגים. לאחר בישול הבשר או הדג, החיידקים עוברים אל הארובה ועלולים להתרבות שם, בעיקר במצבים בהם הארובה נסתמת. חשוב לדעת שחלק מהחיידקים מתים, אבל במידה ויש חיידקים עמידים יותר שבאים במגע עם המנדף או עם הארובה ייתכן שהם עלולים לייצר מושבות של חיידקים ויש בכך סכנה תברואתית משמעותית.

מדוע יש צורך בחברה מקצועית לניקוי ארובות ומנדפים?

ניקוי ארובות ומנדפים הינו קריטי במניעת סכנת התלקחות אש. שירותי ניקוי ארובות ומנדפים ניתנים על ידי חברות מקצועיות שעוסקות בתחום או על ידי אנשי מקצוע פרטיים. חשוב לפנות לחברה מקצועית ואמינה, ותיקה שתוכל לבצע ניקוי ארובות מקצועי ויסודי.

חברה מקצועית תוכל לספק שירות אמין ומחיר הוגן. כמו כן, ניתן לבקש המלצות על החברה מלקוחות קודמים שהיו מרוצים מן התוצאה הסופית. יש לוודא שהחברה מספקת מכשור מתקדם, ציוד וכלי עבודה חדשים. כמו כן, חשוב לבקש מהחברה אחריות על ביצוע העבודה.

כיצד מתבצע ניקוי ארובות ומנדפים?

פעולת ניקוי הארובה והמנדפים מתבצעת על ידי יצירת פתח, הוצאת השומן שהצטבר בדופן התעלות, הסרת עודפי שומן שנדבק לתעלות וכדומה. השלב הראשון הוא פינוי של חפצים שנמצאים מתחת למנדף, יש לכבות אותם היטב, כמו כן חשוב לכסות נקודות חשמל. ניקוי מנדפים נעשה על ידי גירוד השכבה העליונה של השומן, יש לנקות את האזור הפנימי מבלי לפגוע במערכת כיבוי אש אוטומטית. לאחר מכן מתיזים מסיר שומן ומסירים את שכבות השומן שהצטברו, בסיום התהליך מתיזים מים חמים.

חברת אשכול פתרונות בטיחות בע"מ

אצלנו בחברת אשכול פתרונות בטיחות בע"מ, תוכלו לקבל שירותי ניקוי ארובות ומנדפים מקצועי, מענה מהיר ומחיר הוגן. אנחנו מתחייבים לתת שירות מן השורה הראשונה ללקוחותינו, שימוש בטכנולוגיה מתקדמת ומתן פתרונות מקצועיים, אנחנו עובדים על פי התקנים המקובלים במערכות כיבוי אש. נשמח לתת מענה לכל שאלה או בקשה.

אולי תתעניין גם ב:

למעלה

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

ּ